Jak zajistit, aby váš digitální produkt reagoval na očekávání uživatelů a byznysové cíle? Wireframe je prvním krokem k přehlednému a funkčnímu designu. Vysvětlíme jeho smysl, výhody, souvislosti s mockupem a prototypem, včetně toho, jak s ním efektivně pracovat.
Tvorba aplikace nebo webu se neobejde bez designu. Každý designér zákonitě řeší rozmístění obsahu, interaktivních prvků, navigace a dalších součástí digitálního produktu. Vše se může dynamicky měnit a upřesňovat. Proto se málokdy začíná kompletním designem, který je navíc časově náročný.
Efektivnějším řešením je používání wireframu, neboli drátěného modelu. Ten ukazuje všem zainteresovaným stranám, včetně klienta, jasnější vizi a směr. Právě wireframu je potřeba věnovat mimořádnou pozornost. Design je totiž první věc, kterou má uživatel “na očích”.
S tím ostatně souvisí fakt, že pouhých 50 milisekund času stačí na získání prvního uživatelského dojmu. Ten pak rozhodne, zda uživatel zůstane, nebo půjde jinam. Pokud je uživatelská zkušenost špatná, až 88 % uživatelů se nevrátí.
Pojďme si wireframe, jeho význam a praktické využití přiblížit.
Co je to wireframe?
Wireframe je pomyslnou kostrou budoucí mobilní aplikace, webu nebo jiného digitálního produktu. Dá se jednoduše přirovnat k architektonickému plánu před výstavbou.
Všechny zúčastněné strany tak mají lepší představu o výsledné podobě digitálního produktu. Zároveň jim wireframe výrazně usnadňuje vzájemnou komunikaci.
Wireframe je jednoduchým návrhem aplikace nebo webové stránky. Utváří přehled o struktuře a funkčnosti ještě předtím, než tým začne pracovat na grafice a detailech. Díky wireframu lze snadno znázornit třeba:
- základní uspořádání – horní navigace, obsah, dolní lišta a další,
- bloky obsahu – umístění nadpisů, textů, obrázků a podobně,
- navigace – hlavní menu, odkazy a způsob pohybu uživatelů,
- tlačítka, interaktivní prvky – například CTA, formuláře, vyhledávání,
- hierarchie informací – zdůraznění nejdůležitějších prvků, tok obsahu,
- vysvětlení funkcionalit – poznámky, jak prvky konkrétně fungují.
Wireframe je prvním krokem procesu návrhu. Na něj pak navazují podrobnější grafické návrhy (takzvané mockupy) a interaktivní prototypy. Pojďme si je popsat jednotlivě.
Souvislosti pojmů wireframe, mockup, prototyp
Low-fidelity wireframe (low-fi) představuje základní skicovitý návrh a znázorňuje hrubou podobu budoucího digitálního produktu. Pomáhá předejít nesouladu mezi prvotními představami a pozdější podobou designu mobilní aplikace nebo webu.
Obsahuje pouze základní rozložení prvků (např. kde bude menu, text, tlačítka). Neřeší detaily, jako barvy, typografii nebo finální vzhled. Používá se k rychlému brainstormingu a diskusi o struktuře stránky.

Mid-fidelity wireframe (mid-fi), který představuje přesnější verzi wireframu (bez barev a finální grafiky), je další fází procesu návrhu. Jde o krok dále tím, že už věrněji ilustruje očekávaný vzhled aplikace nebo webu. Designér je díky němu schopen zúčastněným stranám přiblížit, jak aplikace může reálně vypadat a jaké emoce vyvolává.
Používá základní typografii a prvky, ale bez důrazu na vizuální styl. Slouží k testování rozložení obsahu a navigace.
High-fidelity wireframe (hi-fi) je už detailnějším návrhem, který je v podstatě nejblíže konečnému produktu. Designér díky němu může představit finální náhled aplikace nebo webu. Včetně vystihnutí estetiky, funkčnosti nebo uživatelských interakcí. To předchází samotnému vývoji.
Má podobu téměř hotového designu, ale stále není interaktivní. Používá se pro finální kontrolu rozhraní před tvorbou prototypu.
Mockup je graficky věrnou vizualizací finálního designu. Obsahuje všechny vizuální detaily – barvy, fonty, ikony, grafiku. Je statický, bez interaktivních prvků.

Prototyp je interaktivním modelem aplikace nebo webu, který simuluje chování hotového produktu. Obsahuje klikatelné prvky, přechody mezi obrazovkami a základní animace. Používá se pro uživatelské testování a prezentaci klientům.
Výhody plynoucí z wireframů
Existuje mnoho důvodů, proč může být týmová spolupráce díky wireframům daleko jednodušší a srozumitelnější pro všechny zúčastněné strany:
- zlepšují komunikaci mezi všemi zainteresovanými stranami,
- umožňují včasnou identifikaci a řešení potenciálních problémů,
- snižují riziko nákladných změn v pozdějších fázích projektu,
- zajišťují, že finální produkt odpovídá očekáváním klienta a potřebám uživatele,
- urychlují proces vývoje díky jasnému směru a struktuře od samého začátku.
Využití wireframů jako centrálních nástrojů v procesu vývoje mobilní aplikace nebo webu tak vede k efektivnější spolupráci, kvalitnějšímu výslednému produktu a vyšší spokojenosti klienta i koncových uživatelů.
Jak efektivně používat wireframy v oblasti vývoje mobilních aplikací a webů?
Jak už bylo řečeno, wireframy hrají klíčovou roli v procesu vývoje. Pomáhají rychle ověřit strukturu aplikace a sladit očekávání ještě předtím, než je realizován detailní design a vývoj.
Proces obvykle probíhá v několika krocích, zajišťujících maximální efektivitu a flexibilitu. Mnoho týmů předpokládá, že je nutné začít se základním wireframem a přes něj se postupně propracovat k detailnějším návrhům. To ale nemusí vždy dávat smysl.
Pokud má tým designérů svůj zavedený systém a zkušenosti z již realizovaných projektů, může být efektivnější zpracovat detailnější návrhy hned na začátku procesu.
1. Analýza a koncept
V první fázi se obvykle kombinuje analýza s designem. Zjišťují se požadavky klienta, definují se hlavní funkce aplikace a navrhuje se logika uživatelského rozhraní.
2. Tvorba wireframů
Na základě analýzy je vytvořena sada wireframů. Určuje se rozložení prvků na obrazovkách. Wireframy jsou záměrně jednoduché, aby se daly rychle upravovat a testovat.
3. Iterace a testování
Wireframy jsou sdíleny s klientem a mohou být testovány z pohledu uživatelské přívětivosti. Díky tomu lze včas odhalit a opravit nelogická nebo problematická místa v rozhraní.
4. Přechod k detailnímu designu
Jakmile jsou wireframy schválené, je potřeba vytvořit, případně koupit, hotový UI kit. Následuje tvorba vizuálního návrhu aplikace, a případně i design manuálu, který znázorňuje důležité grafické prvky.
V Argo22 máme díky dobře nastavenému procesu jistotu, že finální aplikace bude nejen vizuálně atraktivní, ale hlavně funkční a uživatelsky přívětivá. Jsme flexibilní a proces vždy přizpůsobujeme cílům a potřebám jednotlivých projektů.
Nástroje pro tvorbu wireframů
V minulosti, zpravidla u jednodušších projektů, se k tvorbě wireframů obvykle používal papír, tužka a skicovalo se rukou. Dnes už existuje řada moderních nástrojů, které zpracování wireframů, mockupů a prototypů značně zjednodušují. Jedním z nich je Figma, která je dnes pomyslným standardem. Dále se používá třeba Sketch, Adobe XD, Miro, Moqups a další.