Progresivní webová aplikace (PWA): co je to a jak se liší od nativní

Obrázek k článku PWA
Mobilní vývoj 8 min čtení
13. 2. 2025

Zjistěte, jaké jsou hlavní rozdíly mezi PWA a nativními aplikacemi, včetně jejich (ne)výhod. Seznamte se s důvody, proč většina společností obvykle zvolí řešení v podobě nativní aplikace.

Mobilní telefony a technologie dlouhodobě formují uživatelskou zkušenost. Není se čemu divit. Uživatelé mobilů tvoří více než polovinu návštěvnosti webů celosvětově. Souvisí to s faktem, že žijeme v takzvané mobile first době. Tedy, mobily mají prvořadou pozornost.

S tématem mobilního vývoje pak souvisí dva důležité pojmy: progresivní webová aplikace a nativní aplikace. Co to je? Jaké mají odlišnosti? Jaké s nimi souvisí (ne)výhody? Právě tomu se v následujících řádcích věnujeme.

Co je to progresivní webová aplikace (PWA)?

Pojem progresivní webová aplikace (také PWA) byl představen společností Google v roce 2015. Vzápětí přitáhl pozornost vývojářů mobilních aplikací. Mimo jiné díky relativně snadnému vývoji a pokročilé práci s uživatelskou zkušeností (UX).

PWA je webová aplikace, kterou si uživatelé mohou přidat na plochu mobilního telefonu mezi ty ostatní. PWA pak na uživatele působí podobně, jako ta nativní, včetně zážitku. Přebírá totiž část vlastností, které uživatel zná díky nativním aplikacím vyvíjeným pro iOS a Android. 

Na první pohled to může působit výhodně, nebo dokonce lákavě. Nicméně, PWA mají svá úskalí. Především řadu limitů, o kterých se často nemluví. Je proto důležité se s nimi důkladně seznámit. Ukazují, proč vývoj PWA pro většinu firem pravděpodobně nedává smysl. Pojďme si výhody a nevýhody blíže objasnit

Jaké mají PWA výhody a nevýhody?

PWA přinášejí několik výhod. Díky těm slouží jako alternativa běžných webových i mobilních aplikací:

  • Snadná dostupnost – uživatelé nemusí nic stahovat z oficiálního obchodu. Stačí otevřít webovou stránku a přidat aplikaci na plochu.
  • Fungování offline – některé součásti aplikace mohou fungovat bez online připojení.
  • Menší nároky na zařízení – aplikace nezaberou tolik místa v úložišti zařízení. Často mají také nižší nároky na jeho výkon.
  • Automatické aktualizace – všechny aktualizace probíhají na straně serveru. Uživatelé tak mají vždy aktuální verzi aplikace.
  • Univerzálnost – aplikace fungují napříč platformami (iOS, Android, desktop). Není nutné vyvíjet samostatná řešení.

Oproti tomu se k nim vážou také zásadní nevýhody:

  • Omezená distribuce – PWA nemohou být dostupné v obchodě App Store pro iOS. Lze je propagovat pouze v obchodě Google Play pro Android. iOS uživatelé si tak musí aplikaci “stáhnout ručně” přes webový prohlížeč.
  • Závislost na Google technologie – vývoj PWA je vázán na technologie Googlu. Pokud se Apple rozhodne PWA blokovat, přinese to komplikace pro vývojáře. To se ostatně už stalo v minulosti, kdy Apple dočasně zrušil podporu PWA. Teprve po vlně negativních reakcí uživatelů ji opětovně povolil.
  • Absence nativních UI prvků – PWA aplikace nemají možnost využívat nativní komponenty operačního systému v telefonu. Vývojáři si tak musí všechny prvky vytvářet sami pomocí webových technologií. To může docela snadno vést k méně intuitivnímu uživatelskému zážitku.
  • Omezený přístup k mobilním funkcím – některé důležité funkce nejsou plně podporovány. Mimo jiné push notifikace na iPadech nebo deep-linking na iOS. To výrazně snižuje možnosti interakce s uživatelem.
  • Nedostatečná podpora hardwaru – PWA aplikace mají stále omezený přístup k některým senzorům a hardwarovým funkcím. To je překážkou pro pokročilejší aplikace vyžadující třeba Bluetooth, NFC nebo biometrické ověřování.

Výhody tedy spočívají hlavně v rychlosti nasazení a dostupnosti. V některých funkcích jsou však PWA, oproti těm nativním, značně omezené. To zároveň limituje společnosti v jejich dalším rozvoji. Jednotlivé rozdíly si dále podrobně vysvětlíme.

PWA versus nativní aplikace

Společnosti často řeší otázku, zda při vývoji mobilní aplikace zvolit PWA nebo nativní aplikaci. Nejprve je potřeba porozumět důležitým detailům. 

PWA může na první pohled přinášet spoustu výhod. Třeba zmiňovaný rychlejší vývoj nebo širší dostupnost. Ovšem s limity. Nativní aplikace oproti tomu nabízí plný potenciál využití systémových a hardwarových funkcí zařízení.

PWA versus nativní aplikace

Výkon a plynulost

  • PWA: funguje přes webový prohlížeč. To může omezovat její výkonnost. Týká se to především náročných funkcí, většího objemu dat, propracované grafiky a podobně.
  • Nativní aplikace: je navržena přímo pro konkrétní operační systém (iOS nebo Android). Dokáže tedy plně využít potenciál zařízení. Zajišťuje plynulý chod, rychlou odezvu a kvalitativně lepší zážitek.

Přístup k hardwaru zařízení

  • PWA: má omezený přístup k hardwaru. Podporuje třeba push notifikace nebo offline provoz. Přístup k pokročilejším funkcím zařízení je však velmi omezený.
  • Nativní aplikace: má plný přístup k hardwaru. Patří sem například GPS, kamera, mikrofon, senzory. Díky tomu může aplikace naplno využívat potenciál zařízení a poskytovat unikátní zážitky.

Offline fungování

  • PWA: umožňuje fungovat v offline režimu (viz Service Workers). Možnosti jsou však limitované na obsah, který byl dříve načten. 
  • Nativní aplikace: může plně fungovat bez připojení k internetu. To je důležité například u navigačních aplikací nebo her, kde je náhlá ztráta připojení nežádoucí.

Uživatelský zážitek a design

  • PWA: má jednotný design napříč platformami, což nemusí být uživatelsky přívětivé.
  • Nativní aplikace má design a ovládání plně přizpůsobené konkrétnímu operačnímu systému. To přispívá větší přirozenosti a intuitivnosti. 

Distribuce a aktualizace

  • PWA: aktualizuje se automaticky přes server a je dostupná prakticky ihned. To na jednu stranu zjednodušuje proces. Na druhou stranu to nemusí na uživatele působit důvěryhodně.
  • Nativní aplikace: jsou dostupné v oficiálních obchodech (App Store, Google Play), což zvyšuje jejich důvěryhodnost a viditelnost. Aktualizace ovšem vyžadují schválení a mohou trvat delší dobu.

Náklady na vývoj

  • PWA: je cenově dostupnější, protože využívá jednotný kód napříč platformami. 
  • Nativní aplikace je potřeba vyvíjet samostatně pro každý operační systém. Multiplatformní vývoj však může značně snížit náklady. Pro většinu firem je to navíc logická investice, která odpovídá kvalitě a širšímu využití aplikace.

Rozdíly jsou tedy výrazné. Přesto se PWA často zaměňují s plnohodnotnými mobilními aplikacemi. Společnosti se pak mnohdy rozhodnou pro neefektivní řešení, které je následně v mnoha ohledech limituje. Na co si tedy dávat pozor?

Proč je pro společnosti lepší realizovat vývoj nativní aplikace?

Jednou z častých otázek je, kterou cestou by se měla společnost vydat při vývoji aplikací. Výběr mezi nativní aplikací, multiplatformním řešením nebo PWA totiž ovlivňuje nejen technické aspekty, ale i dlouhodobé strategické cíle, včetně budoucího (ne)úspěchu. 

V souhrnu o PWA nejčastěji uvažují společnosti, které:

  • potřebují nenáročnou aplikaci s jednoduchými cíli,
  • mají omezený čas a rozpočet.

Naopak, nativní aplikace jsou ideální pro společnosti, které:

  • budují věrohodnou image,
  • chtějí spolehlivou, bezpečnou a plně funkční aplikaci,
  • potřebují přístup k pokročilým funkcím smartphonu.

Investice do vývoje nativní aplikace je tedy výhodná z mnoha důvodů. Ať už je to vysoký výkon aplikace, její bezpečnost, plný přístup k funkcím zařízení nebo špičkový uživatelský zážitek. Všechny výhody jsme si v článku podrobně rozebrali.

Ačkoli může být vývoj nativních aplikací oproti PWA časově a finančně náročnější, přínosy v podobě kvality aplikace a spokojenosti uživatelů tyto náklady většinou plně ospravedlňují.

Vývoj nativní aplikace je tak investicí do plnohodnotného řešení bez kompromisů

Rozhodnutí, zda vyvíjet PWA nebo nativní aplikaci, by v každém případě mělo být učiněno po důkladném zvážení. Základním krokem je obeznámení se s tématem a jeho souvislostmi. Stejně tak může pomoci konzultace s odborníky, kteří budou aplikaci vyvíjet.